Rozmaite Gackowej przypadki.
Blog > Komentarze do wpisu

Kurka wodna.

Zaczęłam zwracać uwagę na ptasi świat i jakoś mi się wzrok w tej materii wyostrzył. Smródka płynąca przez Dolinkę Służewiecką nie zamarza zimą i w tym niewielkim strumyku zimują stada kaczek. Są teraz coraz ładniejsze, kaczorom pięknie lśnią piórka a i kaczki mają już błyszczące jak klejnoty lusterka na skrzydłach.

W masie kwaczących, grubiutkich ptaków rzuciło mi się w oczy coś chudego, na zielonych nogach z bardzo długimi palcami. Ptak wyglądał jak figurka wystrugana z patyczka, a na białym śniegu sprawiał wrażenie zupełnie czarnego. Atlas ptaków pokazywał, że jedyny czarny ptak z białymi piórkami pod skrzydłami, to nurogęś. Ale ta nurogęś nie przypominała chudziny z nad Smródki.
Na następny spacer zabrałam aparat w nadziei, ze spotkam chudziaka i jakoś go zidentyfikuję.


Dopiero po rozjaśnieniu zdjęcia okazalo się, że ptaszysko nie jest czarne, tylko szaro oliwkowo brązowe. To jest młoda kurka wodna. Młoda, bo dziób i łatka na czole jeszcze jej nie poczerwieniały.
A ja wiem już do czego w moim aparacie fotograficznym służy punktowy pomiar światła ( oznaczony kropeczką). Ciemny ptak na  białym śniegu to bardzo trudny do prawidłowego naświetlenia temat. Dobrze można naświetlić albo ptaka, albo śnieg. Tu należało wybrać kropeczkę, i zrobić ptakowi zdjęcie, które było by  za jasne, śnieg nie miał by szczegółów, ale bez problemów można by od razu określić co to jest za zwierzę.
Rano do karmnika przyszedł dzwoniec. Nie czekał aż złapię aparat, ale pasł się tak długo, ze go dobrze obejrzeliśmy ze wszystkich stron. No i teraz koniecznie muszę umyć okno w kuchni. Po ostatnich śniegach i deszczach jest tak zapaskudzone, ze zdjęcia się przez nie nie zrobi bo autofocus wariuje.

wtorek, 20 stycznia 2009, weisefrau

Polecane wpisy

  • Głodno, chłodno i dzieci trzeba gdzieś wychować

    Biedne są ptaszki tej wiosny. Śniegu wokół pełno, do robaków nie sposób się dobrać, brzuchy puste, a zegarek i kalendarz w ptasich łebkach wmontowany przez matk

  • Śnieg

    Póki nie trzeba z zasp wypychać Lanosów śnieg jest piękny. Tak wygląda z zewnątrz mój ogródek. A Dolina Służewiecka teraz jest taka: W śniegu da się ryć nory na

  • Wiesci z karmnika

    Będzie bez ptasich zdjęć, bo w archiwum z zeszłego roku czytelnicy znajdą takie same zdjęcia, jakie mogłabym wrzucić dziś. Sikory z żebraczym wyrazem dzioba poj

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
tkajona
2009/01/26 19:46:08
Agato, zazdroszczę tych zdjęć ptaków, jak Ci się udaje je tak idealnie uchwycić :-o
U mnie mam problem, żeby dobrze sfotografować szal czy czapkę, jak zabieram się za zdjęcia ptaków, to nim dojdę już ich nie ma :-)